| General Information |
| Host Name | mx10-14-178-107 |
| IP Address | 192.168.0.62 |
| Time Stamp | 2026-01-25 16:35:10.568 |
| Sequence Number | 359590 [ Info ] |
| Frame Number | 234942 |
| Image Type | MxPEG Clip |
| Image Path | 10_14_178_107/359/590/M00002.jpg |
| File Size | 251488 bytes (245 KB) |
| System |
| Model | M15D-Sec |
| Factory IP Adress | 10.14.178.107 |
| Hardware | T3r4.3, 806 MHz |
| Software | MX-V4.1.10.28 |
| Time Server IP(s) | 210.173.160.27 210.173.160.57 210.173.160.87 |
| Current Uptime | 05:13:36 |
| Clip Content |
| Video | MxPEG |
| Audio | ALAW |
| Clip Number | 2 [ Info · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 ] |
| Frame Count | 5 frames |
| Clip Length | 10 seconds |
| First Frame | 234942, 2026-01-25 16:35:10 |
| Last Frame | 235059, 2026-01-25 16:35:19 |
| Event & Action |
| Event Counter | 1551558 |
| Triggered Events | |
| Actions | (SO) REC FS |
| Event Status | running |
| Last Event | 2026-01-25 16:25:03 |
| Recording Mode | Continuous Streaming |
| Recording Time | after 10 sec, stop 10 sec |
| Recording Speed | 0.20 fps |
| Event Recording Speed | 1.00 fps |
| Alarm Counter | 192775 |
| Visual Alarm (VA) | hidden |
| Event History |
| AS (IMA) | 359/580/E00001.jpg [ show info ] |
| VM (IMA) | 333/968/E00002.jpg [ show info ] |
| PI (ENV) | 397/631/E00002.jpg [ deleted ] |
| UC (SIG) | 359/342/E00000.jpg [ show info ] |
| Sensors |
| PIR (PI) Level | 4% |
| Illumination (IL) | n/a | 2163.8 lux |
| Signal Input 1 | closed (low) |
| Signal Input 2 | closed (low) |
| Buttons (BT) | none |
| Camera Temperature | -5.1°C (22.9°F) |
| Ambient Temperature | 4.2°C (39.5°F) |
| Image Setup |
| Image Codec | MxPEG (32768 KBytes) |
| Image Properties | Right, R=Full Image, L=Full Image, 640x480, 60% JPEG quality, Live |
| Mounting | Wall | Wall |
| Digital Zoom | 1.0x | 1.0x |
| Sharpness | 4 | 4 |
| Noise Suppress | low | low |
| Auto Contrast | off | auto |
| Brightness | 0 | 0 |
| Backlight | 4 | 4 |
| Night Improve | off | on (19.9%) |
| Exposure Field | all | all |
| Exposure Field Weighting | 0% | 100% |
| White Balance Weighting | 0% | total |
| Average Brightness | 0.0% | 39.8% |
| White Balance Range | 0% | 100% |
| Hardware Default (G1 R B G2) | 0 0 0 0 | 1024 1024 1024 1024 |
| Color Saturation | b/w | 0 |
| Blue Balance | 0 | 0 |
| Red Balance | 0 | 0 |
| Current Auto Contrast | 0→0 | 0→0, 8→0, 224→255, 255→255 |
| Used Auto Contrast | 0→0 | 7→0, 212→255, 255→255 |
| Current Color (G1 R B G2) | 0.0 0.0 0.0 0.0 | 94.8 95.8 92.6 94.4 |
| White Balance Color (G1 R B G2) | 0.0 0.0 0.0 0.0 | 77.1 78.3 76.4 76.9 |
| Current Correction (G1 R B G2) | 0 0 0 0 | 1097 1079 1105 1098 |
| Black Level (G1 R B G2) | 0.0 0.0 0.0 0.0 | 11.4 11.3 11.3 11.4 |
| Used Color Correction (G1 R B G2) | 0 0 0 0 | 1095 1079 1093 1095 |
| Hardware Gain (G1 R B G2) | 0 0 0 0 | 1024 1280 1280 1024 |
| Exposure Time | 0.00 ms (prog=+0, min=0.00 ms, max=0.00 ms) | 2.7 ms (prog=+0, min=0.16 ms, max=160 ms) |
| Exposure Control Flags | not set | exposure frozen hold |
| Reference Illumination | | 1461.8 lux (63.3 dB) |
| Control Duration | | 0 images |
| Stable Counter | | 1001 images |
| Gain Change (G1 R B G2) | 0.00 0.00 0.00 0.00 | 0.00 0.00 0.00 0.00 |
| Frame Rate | 1 fps |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |