| General Information |
| Host Name | mx10-14-178-107 |
| IP Address | 192.168.0.62 |
| Time Stamp | 2026-01-07 17:25:42.224 |
| Sequence Number | 333854 [ Info ] |
| Frame Number | 2173756 |
| Image Type | MxPEG Clip |
| Image Path | 10_14_178_107/333/854/M00005.jpg |
| File Size | 185592 bytes (181 KB) |
| System |
| Model | M15D-Sec |
| Factory IP Adress | 10.14.178.107 |
| Hardware | T3r4.3, 806 MHz |
| Software | MX-V4.1.10.28 |
| Time Server IP(s) | 210.173.160.27 210.173.160.57 210.173.160.87 |
| Current Uptime | 2 days 14:24:27 |
| Clip Content |
| Video | MxPEG |
| Audio | ALAW |
| Clip Number | 5 [ Info · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 ] |
| Frame Count | 8 frames |
| Clip Length | 8 seconds |
| First Frame | 2173756, 2026-01-07 17:25:42 |
| Last Frame | 2173847, 2026-01-07 17:25:49 |
| Event & Action |
| Event Counter | 1522584 |
| Triggered Events | |
| Actions | (SO) REC FS |
| Event Status | running |
| Last Event | 2026-01-07 17:25:38 |
| Recording Mode | Continuous Streaming |
| Recording Time | after 10 sec, stop 10 sec |
| Recording Speed | 0.20 fps |
| Event Recording Speed | 1.00 fps |
| Alarm Counter | 189521 |
| Visual Alarm (VA) | hidden |
| Event History |
| AS (IMA) | 333/854/E00002.jpg [ show info ] |
| VM (IMA) | 327/095/E00000.jpg [ show info ] |
| PI (ENV) | 397/631/E00002.jpg [ deleted ] |
| UC (SIG) | 329/479/E00000.jpg [ show info ] |
| Sensors |
| PIR (PI) Level | 1% |
| Illumination (IL) | 6.0 lux | n/a |
| Signal Input 1 | closed (low) |
| Signal Input 2 | closed (low) |
| Buttons (BT) | none |
| Camera Temperature | -3.4°C (25.9°F) |
| Ambient Temperature | 7.0°C (44.6°F) |
| Image Setup |
| Image Codec | MxPEG (32768 KBytes) |
| Image Properties | Left, R=Full Image, L=Full Image, 640x480, 60% JPEG quality, Live |
| Mounting | Wall | Wall |
| Digital Zoom | 1.0x | 1.0x |
| Sharpness | 4 | 4 |
| Noise Suppress | low | low |
| Auto Contrast | auto | off |
| Brightness | 0 | 0 |
| Backlight | 4 | 4 |
| Night Improve | on (0.0%) | off |
| Exposure Field | all | all |
| Exposure Field Weighting | 100% | 0% |
| White Balance Weighting | total | 0% |
| Average Brightness | 39.8% | 0.0% |
| White Balance Range | 100% | 0% |
| Hardware Default (G1 R B G2) | 1024 1024 1024 1024 | 0 0 0 0 |
| Color Saturation | b/w | 0 |
| Blue Balance | 0 | 0 |
| Red Balance | 0 | 0 |
| Current Auto Contrast | 4→0, 161→255, 255→255 | 0→0 |
| Used Auto Contrast | 4→0, 167→255, 255→255 | 0→0 |
| Current Color (G1 R B G2) | 66.2 66.1 66.0 66.0 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| White Balance Color (G1 R B G2) | 0.0 0.0 0.0 0.0 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| Current Correction (G1 R B G2) | 1084 1084 1084 1084 | 0 0 0 0 |
| Black Level (G1 R B G2) | 12.0 12.0 12.2 12.2 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| Used Color Correction (G1 R B G2) | 1084 1084 1084 1084 | 0 0 0 0 |
| Hardware Gain (G1 R B G2) | 15360 15360 15360 15360 | 0 0 0 0 |
| Exposure Time | 10.0 ms (prog=+0, min=0.16 ms, max=160 ms) | 0.00 ms (prog=+0, min=0.00 ms, max=0.00 ms) |
| Exposure Control Flags | exposure frozen hold | not set |
| Reference Illumination | 1096.2 lux (60.8 dB) | |
| Control Duration | 0 images | |
| Stable Counter | 2000 images | |
| Gain Change (G1 R B G2) | 0.00 0.00 0.00 0.00 | 0.00 0.00 0.00 0.00 |
| Frame Rate | 1 fps |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |