| General Information |
| Host Name | mx10-14-178-107 |
| IP Address | 192.168.0.62 |
| Time Stamp | 2025-12-30 17:33:00.050 |
| Sequence Number | 322343 [ Info ] |
| Frame Number | 1361719 |
| Image Type | Event |
| Image Path | 10_14_178_107/322/343/E00000.jpg |
| File Size | 54690 bytes (53 KB) |
| System |
| Model | M15D-Sec |
| Factory IP Adress | 10.14.178.107 |
| Hardware | T3r4.3, 806 MHz |
| Software | MX-V4.1.10.28 |
| Time Server IP(s) | 210.173.160.27 210.173.160.57 210.173.160.87 |
| Current Uptime | 1 day 14:03:04 |
| Event & Action |
| Event Counter | 1509924 |
| Triggered Events | |
| Actions | (SO) REC FS |
| Event Status | running |
| Last Event | 2025-12-30 17:04:41 |
| Recording Mode | Continuous Streaming |
| Recording Time | after 10 sec, stop 10 sec |
| Recording Speed | 0.20 fps |
| Event Recording Speed | 1.00 fps |
| Alarm Counter | 188370 |
| Visual Alarm (VA) | hidden |
| Event History |
| AS (IMA) | 322/314/E00003.jpg [ show info ] |
| VM (IMA) | 299/387/E00000.jpg [ show info ] |
| PI (ENV) | 397/631/E00002.jpg [ deleted ] |
| UC (SIG) | 314/057/E00000.jpg [ show info ] |
| Sensors |
| PIR (PI) Level | 5% |
| Illumination (IL) | 1.0 lux | n/a |
| Signal Input 1 | closed (low) |
| Signal Input 2 | closed (low) |
| Buttons (BT) | none |
| Camera Temperature | 3.9°C (39.0°F) |
| Ambient Temperature | 9.5°C (49.1°F) |
| Image Setup |
| Image Codec | MxPEG (32768 KBytes) |
| Image Properties | Left, R=Full Image, L=Full Image, 640x480, 60% JPEG quality, Live |
| Mounting | Wall | Wall |
| Digital Zoom | 1.0x | 1.0x |
| Sharpness | 4 | 4 |
| Noise Suppress | low | low |
| Auto Contrast | auto | off |
| Brightness | 0 | 0 |
| Backlight | 4 | 4 |
| Night Improve | on (0.0%) | off |
| Exposure Field | all | all |
| Exposure Field Weighting | 100% | 0% |
| White Balance Weighting | total | 0% |
| Average Brightness | 39.8% | 0.0% |
| White Balance Range | 100% | 0% |
| Hardware Default (G1 R B G2) | 1024 1024 1024 1024 | 0 0 0 0 |
| Color Saturation | b/w | 0 |
| Blue Balance | 0 | 0 |
| Red Balance | 0 | 0 |
| Current Auto Contrast | 2→0, 145→255, 255→255 | 0→0 |
| Used Auto Contrast | 3→0, 155→255, 255→255 | 0→0 |
| Current Color (G1 R B G2) | 73.2 73.0 72.8 72.4 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| White Balance Color (G1 R B G2) | 0.0 0.0 0.0 0.0 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| Current Correction (G1 R B G2) | 1081 1081 1081 1081 | 0 0 0 0 |
| Black Level (G1 R B G2) | 11.8 11.8 11.8 11.8 | 0.0 0.0 0.0 0.0 |
| Used Color Correction (G1 R B G2) | 1081 1081 1081 1081 | 0 0 0 0 |
| Hardware Gain (G1 R B G2) | 55296 55296 55296 55296 | 0 0 0 0 |
| Exposure Time | 19.0 ms (prog=+0, min=0.16 ms, max=160 ms) | 0.00 ms (prog=+0, min=0.00 ms, max=0.00 ms) |
| Exposure Control Flags | exposure frozen hold | not set |
| Reference Illumination | 1215.9 lux (61.7 dB) | |
| Control Duration | 0 images | |
| Stable Counter | 1001 images | |
| Gain Change (G1 R B G2) | 0.00 0.00 0.00 0.00 | 0.00 0.00 0.00 0.00 |
| Frame Rate | 1 fps |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |